Menu:

Španělská vína se stanou chloubou Vašeho vinného lístku

Rádi byste doplnili vinný lístek novými víny? Nabídněte hostům kvalitní španělská vína, která se stanou ozdobou jejich slavnostnější chvíle. Vybírat je můžete v portfoliu zde www.bmcbrno.cz/spanelska-vina. K dobrému vínu patří také něco dobrého k snědku, proto nepřehlédněte ani aktuální nabídku na španělské delikatesy.

Jak se liší španělská vína od těch českých?

Oblíbenost španělských vín stoupá a Češi již dávno nepatří k těm, kteří by se omezovali při konzumaci jídla a pití pouze na tuzemské produkty. I vlivem cestování a touhy poznávat stále více nové chtějí ochutnávat také kvalitní produkty ze zahraničí. Španělsko představuje jednoho z největších světových producentů vín se stovkami vinařství. Vinařství najdete ve Španělsku téměř po celé zemi. Je totiž protkáno malými rodinnými podniky s pěti až deseti hektary vín i obrovskými vinařskými společnostmi se stovkami hektarů. Zatímco u nás se vína člení podle cukernatosti na jakostní a přívlastková, ve Španělsku toto rozlišení postrádá smysl, neboť prakticky všechny španělské odrůdy dosahují vysoké cukernatosti. Ve Španělsku se tedy setkáte s dělením vín podle původu a podle stupnice kvality označující dobu a podmínky zrání.

Jak se vyznat ve značení španělských vín?

Vína s označením Joven jsou mladá vína, která se prodávají v následujícím roce po sklizni. Někdy tato vína zrají v sudech. Vína s označením Joven jsou lehká, ovocná a jsou určena pro okamžitou spotřebu. Vína s označením Crianza zrají půl roku až rok v barikových sudech. Na trh se obvykle dostávají po dvou letech od sklizně. Nejvyšších kvalit dosahují vína Gran Reserva a zrají dva roky v barikových sudech a rok až tři roky v lahvích. Na výrobu Gran Reserva se používají pouze vína z nejlepších ročníků, nejkvalitnějších hroznů a deklarovaných vinic. K nejlepším patří vína z oblasti Rioja a Ribera del Duero. Tyto vína patří současně k nejvyhledávanějším a nejvíce oceňovaným vínům na světě. K nejpěstovanějším odrůdám se člení vína Tempranillo, Garnacha, Syrah a Merlot.

29. 08. 2019